Alergie psů a koček na bleší kousnutí
Image courtesy of noomhh at FreeDigitalPhotos.net
S podzimem je spojený nejčastější parazit psů a koček - BLECHA. Blecha vyvolává u citlivých jedinců nejčastější sezónní alergické onemocnění kůže.
Odborně se tato dermatitida nazývá FAD (flea allergy dermatitis). Jedná se o hypersenzitivitu na antigeny (alergické látky) obsažené v slinách blechy. U přecitlivělých jedinců může toto onemocnění způsobit i pouze jedna blecha.
Nejčastěji bývají postiženi jedinci, kteří se setkají s blechou poprvé až ve starším věku.
U zvířat, která se s blechami setkávají neustále již od šteněčího věku, je vyvinutá určitá imunologická tolerance.
Jak se FAD u zvířat projevuje?:
Nejčastěji postiženou oblastí na těle psa jsou bedra a kořen ocasu, ocas, zadní a vnitřní strana stehen. Na těchto místech pozorujeme výrazný pruritus (svědivost), alopecii (vypadanou srst), erytém (začervenání), papuly(pupínky), krusty. Při chronickém problému kůže tmavne a stává se hrubší. Sekundárně se může vyvinout na kůži povrchová nebo hluboká pyodermie-hnisavá kožní infekce.
U koček se setkáváme s miliární dermatitidou-maličké pupínky pokryté krustou, pruritem, symetrickou alopecií, nebo papulokrustozní dermatitidou. Objevují se také eosinofilní plaky (zmokvalá ložiska na kůži). Lokalizace lézí je nejčastěji na krku, hlavě, podél páteře , u kořene ocasu a na končetinách.
Abychom však tyto příznaky mohli přiřadit k FAD, musíme nalézt dospělé blechy nebo bleší trus. Trus vypadá jako nasypaný kávový "logr" do srsti, po namočení na kapesníku se rozpustí v červené skvrnky. Diferenciálně diagnosticky se může jednat i o jiná onemocnění, například hypersenzitivitu na krmivo, atopii, ostatní ektoparazity a endoparazity...atd.
Jak tento problém vyřešit?:
Zbavit se blech na zvířeti a především v prostředí!
Nejčastější původce je: Ctenocephalides felis (blecha kočičí), Ctenocephalides canis (blecha psí) zřídka také Pulex irritans (blecha lidská), Ceratophyllus erinacei (blecha ježčí), Spilopsyllus cuniculi )blecha králičí, Ceratophyllus gallinae (blecha slepičí). Pro eliminaci blech je důležité vědět, že na zvířeti se nachází pouze 5% bleší populace a zbytek se nachází v prostředí. Blecha klade za svůj život až 500 vajíček na hostitele, ty však nemají lepivý povrch a z hostitele padají do prostředí. Z vajíček se líhnou bílé beznohé larvy, které se živí organickým materiálem a především trusem blech. Celý vývojový cyklus v optimálních podmínkách trvá 2-3 týdny.
Pokud tedy psa vykoupete v antiparazitálním šamponu, který nemá téměř žádný zbytkový účinek, tak zabijete pouze malou část blech, které se zrovna v tu chvíli na zvířeti nachází, ale za pár hodin až dnů se na psa blechy z prostředí opět vrátí. Nejlepší je použít spot-on přípravky, a to takové, které hubí blechy kontaktně, ne až po nasátí, neboť i toto jedno nasátí může opět nastartovat hypersenzitivitu. Některé přípravky obsahují i růstový regulátor - blechy se nemůžou dále rozmnožovat. Z délky vývojového cyklu navíc vyplývá, že nestačí jedno ošetření, většina přípravků učinkuje pouze měsíc, proto doporučuji na úplné zničení blech minimálně 2-3x zvíře ošetřit. Také obojky proti blechám nejsou úplně ideální, pokud Vaše zvíře už blechy má. Obojky jsou dobré jako prevence. Ošetřit musíte všechna zvířata v domácnosti, včetně venkovních koček.
Dále je třeba provést asanaci prostředí přípravky na toto určené , tzn. ošetřit plochy, kde se zvíře nejvíce zdržuje, pelechy, koberce. Následně všechno povysávat a vše vyprat na 60 stupňů celsia. Toto zopakovat za 7 dní. Pozor na kočky! Velká většina insekticidů je pro kočky toxická, hlavně ty na bázi pyrethroidů.
Symptomatická terapie FAD
Terapie je zaměřená na kontrolu pruritu a léčbu sekundárních kožních změn.
I když se zbavíte blech, léze na kůži jsou sekundárně infikované bakteriemi a svědí, zvíře se škrábe a vytváří si léze nové a dostáváme se do začarovaného kruhu, který je nutno přerušit. Proto je důležité v závažnějších případech na krátkou dobu nasadit systémově glukokortikoidy, antihistaminika a esenciální mastné kyseliny .Omega-3 a omega-6 MK tlumí produkcí prozánětlivých mediátorů. Co se týče infekce kůže, volíme dle závažnosti antibiotika působící pouze buď na kůži nebo i systémově.
Na závěr:
Pokud se tato alergie u Vašeho psa objeví, tak nebojujte sami. Spousta majitelů o tomto problému neví, myslí si, že jejich pes má nějaký kožní problém, ale primární příčina jim uniká.
Někteří naopak o problému ví, ale snaží se blech zbavit sami, mnohdy neúspěšně.
Ještě bych zmínila, že blecha přenáší tasemnici psí (Dipylidium caninum), pes se nakazí tak, že pozře rozkousnutou blechu. Po úspěšném boji je teda namístě i odčervení.
MVDr. Zuzana Vlčková
Použitá literatura:
MVDr. Vlasta Svobodová, Csc. ; Doc. MVDr. Miroslav Svoboda, Csc..Klinická parazitologie psa a kočky. Brno : ČAVLMZ, 1995. 236.
P. Chandoga. Alergické ochorenie kože psov a mačiek. Prešov: M&M, 1999. 64, ISBN: 808895004X
Peter B. Hill. Small animal dermatology. Elseviere Science, 2002. 319. ISBN 0 7506 4804 X